LT | EN | RU 

Stiklo dūžiai

Stiklo skilimas

Stiklas gali įskilti dėl terminio ar mechaninio poveikio. Terminis stiklo skilimas įvyksta tada, kai tarp dviejų stiklo paviršiaus taškų susidaro temperatūros skirtumas. Kai saulė vienodai apšviečia visą stiklo paviršių, temperatūra visame stiklo plote pasiskirsto tolygiai ir skilimo pavojaus nėra. Tačiau, kai dalis to paties stiklo yra pavėsyje, o kita dalis kaista saulėje gali susidaryti skilimą sukelsiantis temperatūros skirtumas. Stiklas gali skilti ir dėl šildymo ar vėdinimo įrengimų, kai jie sumontuoti labai arti lango. Taip gali atsirasti pavojingas tempertaūros skirtumas tarp kelių stiklo paviršiaus taškų. Langų rėmai, arti stiklo ir aklinai užtrauktos žaliuzės, užuolaidos, šešėliai, krentantys ant lango taip pat gali sąlygoti nevienodą stiklo paviršiaus temperatūrą ir stiklas gali įskilti.  Faktoriai didinantys stiklo terminio skilimo tikimybę yra: stiklo šilumos absorbcija (tonuotas stiklas, stiklo dengimas milteliniu būdu), terminio poveikio laikas, stiklą veikiančių temperatūrų skirtumas. Terminį trūkį galima atpažinti pagal skilimo vaizdą: (a) trūkio linijos išeina iš mazgo didžiausio temperatūrinio gradiento srityje, (b) pirminė trūkio linija yra statmeno stiklo lakšto kraštinei ir jos profilis statmenas stiklo paviršiui, (c) trūkio linijos nesusikerta.

Stiklas gali skilti ir dėl mechaninio poveikio. Stiklo paketo skilimą gali sukelti labai didelė ilgalaikė apkrova susidaranti dėl oro slėgio, aukščio skirtumo stiklo paketo gamybos ir jo montavimo vietoje, pastovaus stipraus vėjo, sniego ir pan.

Ilgalaikė apkrova,
du tvirtinimo taškai

Ilgalaikė stipri apkrova,
du tvirtinimo taškai

Ilgalaikė apkrova,
keturi tvirtinimo taškai

Ilgalaikė stipri apkrova,
keturi tvirtinimo taškai

Skilimą gali sukelti per daug didelis tarpas tarp stiklų, lango rėmo išlinkimas, netinkamos atraminės kaladėlės bei intarpai ar nešvarumai tarp atraminių kaladėlių ir stiklo.

Ilgalaikė taškinė apkrova
tarp kaladėlės ir stiklo

Taškinis smūgis
stiklo salytyje su kaladėle

Smūgiai į stiklą, mestas akmuo ar kitas sunkus daiktas, šūvis, sprogimas ir pan. taip pat gali suskaldyti stiklą.

Smūgis netampriu kietu daiktu

Smūgis tampriu daiktu

Skilimo priežastimi gali būti tiek stiklo paketo, tiek paties lango montavimo klaidos. Stiklas mechaniškai gali skilti, kai dedant vidinius dekoratyvinius rėmelius neišlaikomas reikalingas atstumas tarp stiklų.

Grūdintas stiklas gali skilti dėl jame esančių nikelio sulfido (NiS) intarpų, kurie tampa anomalinių įtampų susikaupimo vieta. Toks skilimas atpažįstamas pahal specifinį aštuntuko vaizdą, kur kiekvienos aštuntuko kilpos diametras yra apie 30 mm.

Dažniausiai stiklo skilimo priežastį galima nustatyti pagal skilimo vaizdą. Jeigu vien iš vaizdo skilimo priežasties nustatyti neįmanoma, reikia atlikti mikroskopinius tyrimus. Tai pakankamai brangus metodas ir taikomas tik išskirtiniais atvejais.

Ieškant stiklo skilimo priežasties pirmiausiai reikia įvertinti terminių priežasčių galimybę, jeigu tokių nėra - ieškoti mechaninės skilimo kilmės. Skilimo prižastis gali būti ir mišri – terminė ir mechaninė – dėl ko gali būti gan sunku nustatyti pirminę skilimo priežastį. Skilimui vertinti vadovaujamsi keliomis taisyklėmis. Kadangi skilimas šakojasi tik savo plitimo kryptimi, tai sekant juo nuo galo atgal ir surandamas įtrūkimo centras. Vienas įtrūkimas niekada negali pereiti per kitą, kurį pasiekęs jis ir baigiasi. Taip atrandama skilimų atsiradimo seka, o tuo pačiu ir pirminio skilimo vieta. Skilimų skaičius priklauso nuo stiklui tenkančios apkrovos laipsnio įtrūkimo metu. Kuo didesnė skilimo apkrova, tuo tankesnis susidaro skilimų tinklas.

Išsamiau

Paruošta pagal:

Overend M., DeGaetano S. & Haldimann M. ‘Diagnostic interpretation of glass failure’, Structural Engineering International, IABSE, Vol. 17, Nr. 2, 151-158, 2007.