LT | EN | RU 

Stiklas

Stiklas jau nuo seno yra naudojamas kaip nepamainoma statybinė medžiaga, kuri yra pakankamai tvirta ir skaidri. Stiklas - pagrindinė stiklo paketo konstrukcijos dalis ir nulemia daugelį stiklo paketų funkcinių savybių. Stiklo paketams gaminti naudojamas įvairus stiklas: skaidrus ir tonuotas masėje, dekoratyvinis, stiklas su specialiomis dangomis, laminuotas, armuotas bei grūdintas. Stiklo rūšis parenkama pagal tai, kokius reikalavimus turi atitikti stiklinamas langas.

  Stiklo rūšys žymimos taip:
 • M – paprastas tempimo būdu pagamintas stiklas
 • F – langų stiklas pagamintas float būdu
 • K – stiklas padengtas kieta mažos emisijos danga (On-line technologija)
 • I - stiklas padengtas minkšta žemos emisijos danga (Off-line technologija)
 • S – spalvotas tonuotas masėje stiklas
 • Pl – Šilumą atspindinti plėvelė

UAB MEDALPAS stiklo paketus gamina iš žinomų Europos gamintojų – PILKINGTON, GUARDIAN, AGC ir SAINT GOBAIN – gaminamo stiklo, atitinkančio visus Europos standartų reikalavimus.

Skaidrus ir tonuotas masėje stiklas

Skaidrus stiklas gerai praleidžia ir šviesą, ir šilumą. Per skaidrų stiklą į patalpas pateks daug šviesos, bet pats stiklas neįkais taip, kaip spalvotas (tonuotas masėje), kuris praleidžia mažiau šviesos, bet gali perkaisti ir skilti. Tonuotas masėje stiklas gaunamas stiklo gamybos proceso metu pridedant medžiagų, kurios suteikia stiklui tam tikrą atspalvį. Skirtingų spalvotų stiklų pralaidumas šviesai ir šilumos sugerimo rodikliai taip pat skiriasi. Pavyzdžiui, žalias stiklas sumažina saulės šviesos į patalpą srautą ir įkaista mažiau nei bronzinis. Tonuotas stiklas gerai sulaiko saulės spindulius, bet jis sugeria daugiau šilumos, nei skaidrus ir todėl labiau įkaista. Tonuotas stiklas saulės atokaitoje gali sutrūkinėti ir nėra tinkamas stiklinimui karšto klimato zonose papildomai jo neapdorojus. Tonuoto masėje stiklo atspalviai:

 • žalsvas
 • pilkas
 • mėlynas
 • rudas
 • bronza.

Žemos emisijos stiklas

Skaidraus stiklo pralaidumą šviesai galima sumažinti ant jo paviršiaus užnešus ploną spalvotųjų metalų ir puslaidininkių oksidų sluoksnį. Nuo metalo oksido sluoksnio šviesa atsispindi ir jos į patalpas patenka mažiau, o stiklas įkaista ne daugiau nei skaidrus. Tokiu būdu gaunamas žemos emisijos stiklas, kuris:

 • sumažina šilumos praradimą per stiklo paketą;
 • sumažina saulės spindulių patekimą į vidų;
 • sumažina elektromagnetinių ir radijo bangų patekimą į patalpas.

Stiklo paviršius metalų oksidų plėvele dengiamas keliais būdais – kietuoju ir minkštuoju. Kietu dengimo būdu padengtas stiklas vadinamas K stiklu. Stiklo paviršius pirolizės būdu dengiamas alavo oksidu vieno iš stiklo gamybos etapų metu. Pirolizės reakcijos metu alavo oksido sluoksnis nusėda ant karšto stiklo paviršiaus ir susilydo į vienalytę masę. Ant stiklo paviršiaus susidaro tvirta ir patvari metalo danga, kurios mechaninis, cheminis ir terminis patvarumas yra toks pats kaip stiklo.

Dengiant minkštuoju būdu paviršiaus dengiantis sluoksnis, kurio pagrindas yra sidabras, užnešamas jau ant pagaminto Float stiklo ir išorinis sluoksnis su stiklo paviršiumi jungiasi tik molekulinių jėgų pagalba. Minkštoji danga dažniausiai būna sudaryta iš kelių plonų sluoksnių, kurių sudėtis priklauso nuo stiklo paskirties, t.y nuo reikiamų išgauti optinių, šiluminių ir garsą izoliuojančių stiklo savybių. Minkštoji danga nėra tokia mechaniškai tvirta ir termiškai atspari kaip kietoji. Todėl gaminant stiklo paketą ta stiklo pusė, kuri yra padengta minkštuoju sluoksniu turi būti nukreipta į paketo vidų.

Žemos emisijos stiklas gali būti gaminamas panaudojant tiek skaidrų, tiek ir dažytą masėje spalvotą stiklą.

Grūdintas stiklas

Grūdintas stiklas naudojamas gaminti stiklo paketams, kuriems keliami padidinto saugumo reikalavimai. Tokie stiklo paketai naudojami stiklinti pasvirusias fasado konstrukcijas, pastatų žemutinių aukštų langus, stiklinių stogų konstrukcijas ir pan.

Stiklas amorfinė medžiaga, todėl ji neturi griežtai apibrėžtos lydymosi temperatūros. Stiklą galima įkaitinti iki tokios temperatūros, kai molekulės jau persigrupuoja, o pati medžiaga išlieka dar pakankamai tvirta. Įkaitinus stiklą iki arti 600 ºC temperatūros ir po to staigiai atšaldžius, stiklo paviršius sukietės, o vidurinis sluoksnis dar liks plastiškas. Išoriniame ir vidiniame atšaldyto stiklo sluoksniuose tarp molekulių veikia skirtingos krypties jėga, todėl grūdintas stiklas yra labai tvirtas. Tokio stiklo mechaninis atsparumas yra 5-7 kartus didesnis nei tokio paties storio paprasto stiklo, o sudužus jis subyra į labai smulkius fragmentus be aštrių briaunų.

Laminuotas stiklas

Laminuotas stiklas gaunamas suklijuojant polivinilo butiralo plėvele vieną su kitu kelis stiklo lakštus. Plėvelės pagalba gali būti suklijuoti 2 ir daugiau vienodo arba skirtingo storio, skirtingos rūšies stiklai. Laminuoto stiklo storis priklauso nuo jį sudarančių stiklų ir plėvelės storio. Toks stiklas yra saugus. Jį sunkiau sudaužyti, nei paprastą stiklą. Sudaužius laminuotą stiklą stiklo šukės neišbyra, o lieka ant plėvelės. Laminuoto stiklo lakštai gali būti tiek stačiakampio, tiek ir kitos formos. Priklausomai nuo laminuotą stiklą sudarančių stiklų tipo galima pagerinti stiklo garso ir šilumos izoliacijos savybes, sumažinti pralaidumą saulės spinduliams.

Dažniausiai naudojamas laminuotas stiklas, kuris vadinamas tripleksu. Tai dviejų stiklų suklijuotų tarpusavyje kombinacija.

Armuotas stiklas

Saugių stiklų klasei priskiriamas armuotas stiklas. Armuotas stiklas naudojamas ten, kur yra keliami padidinto saugumo reikalavimai. Stiklo gamybos proceso metu į stiklo masę yra įlydomas metalinis tinklas. Armuoto stiklo yra reljefinis. Nors armavimas nepadidina, o net 1.5 karto sumažina stiklo mechaninį patvarumą, įlydytas į stiklą tinklelis sulaiko stiklo šukes mechaniškai ar termiškai jį paveikus.

Raštuotas stiklas

Raštuotas stiklas gaminamas horizontalaus valcavimo būdu. Rašto gylis 0.5-1.5 mm. Raštuota gali būti tik viena, arba abi stiklo lakšto pusės. Kai raštuota tik viena stiklo pusė, antroji yra lygi. Raštuotas stiklas naudojamas dekoratyviniams stiklo paketams gaminti.

end faq